FANDOM


Program polityk i wytycznych

Członkowie Spam Task Force posiadają „konserwacyjną” rolę na FANDOMIE. Oznacza to, że mają głosu przy lokalnej tematyce wiki, polityce czy dyskusji. Powinni respektować lokalne zasady i wytyczne nawet jeśli mogą się różnić od typowych wiki, czy też własnych przekonań i zwyczajów.

Wolontariusze nie powinni mieć żadnych poważnych blokad, lokalnych oraz globalnych. Kryterium decyduje na podstawie indywidualnego przypadku.

Kiedy reagować na wiki

Członkowie Spam Task Force powinni reagować tylko w przypadku:

 • ...oczywistego wandalizmu, co jest potrzebne do jego oczyszczenia;
 • ...problemu z wandalami, kiedy lokalni administratorzy nie są w stanie go zablokować lub są nieaktywni;
 • ...oczywistego spamu, zwłaszcza jeśli spambot nie jest znany na wielu społecznościach;
 • ...wnioskom do zespołu FANDOMU, aby pomogły przy naprawie wielu wiki;
 • ...uszkodzonych lub błędnych elementów interfejsu (takich jak JavaScript czy CSS czyniących wiki bezużyteczną)

Zgodnie z zasadami działania, wolontariusze powinni unikać bardzo aktywnych lub większych wiki ze względu na fakt, że nie jest tam potrzebna pomoc (choć globalne narzędzia mogą automatycznie dokonać zmian na wszystkich wiki).

Wytyczne

 • Przede wszystkim, bądź uprzejmy i miły dla innych edytorów, nawet jeśli są do ciebie negatywnie nastawieni.
 • Przejrzyście opisuj swoje zmiany bez używania technicznego żargonu, tak, aby lokalna społeczność zawsze wiedziała co robisz.
 • Nadpisuj automatyczną treść opisu wycofywanych edycji gdy usuwasz spam i wandalizm, aby nieodpowiednie treści nie były widoczne w ostatnich zmianach lub rejestrze.
 • Przywracaj również edycje ręcznie (nie używając funkcji rollback) gdy nazwa użytkownika jest obraźliwa bądź wulgarna, aby nie znalazła się ona w rejestrze ani ostatnich zmianach.
 • Jeśli lokalny administrator przywraca zmiany lub blokuje cię -nie interweniuj. Zapytaj pracownika FANDOMU o jego opinię i przede wszystkim nie mieszaj się w lokalne konflikty.
 • Przede wszystkim - Komunikacja! Mimo, że wszyscy robimy to na co dzień, to może być czasem pomijana w niektórych sytuacjach. W razie wątpliwości dotyczących tego, czy działanie byłoby mile widziane, lub jeśli ktoś sprzeciwia się twojej pracy, używając stron dyskusji użytkownika, portalu społeczności, forum lub strony głównej, aby omówić kwestię w uprzejmy i przyjazny sposób. Pamiętaj, że jesteś przedstawicielem FANDOMU jako całości - niektórzy użytkownicy mogą nie być zaznajomieni z szerszą społecznością, więc ich interakcja z tobą może być ich pierwszym kontaktem z zespołem FANDOMU... upewnij się, że jesteś miły, a przynajmniej uprzejmy, z doświadczeniem dla nich. Jeśli jednak komunikacja zawiedzie a użytkownicy dalej są do ciebie negatywnie nastawieni, odpocznij, lub poproś innego doświadczonego użytkownika o pomoc. Możesz również doradzić administratorom kontakt w przyszłości, gdyby potrzebowali pomocy.
 • Oraz ostatnie, pamiętaj iż wszelkie lokalne operacje powinny być wykonywane przez miejscową administrację. Jeżeli wiki nie jest nieaktywna, posiada administratorów lub nie zostałeś poproszony o pomoc, wstrzymaj się i pozwól pracować lokalnemu zespołowi - pomaga to użytkownikom zrozumieć że VSTF to wsparcie a nie osoby odpowiedzialne za wiki. Ma to szczególnie duże znaczenie przy dużych wiki z aktywnym zespołem administratorów, jak np. The Elder Scrolls Wiki czy Gothicpedia.